Vet inte riktigt vad jag ska kalla detta, men ”limtryck” säger ju något om vad det är i alla fall… Det handlar helt enkelt om hur man kan överföra bilder man skriver ut på skrivare till trä och få det att se ut som om bilden är tryckt på träet.
Man behöver några träskivor i passande storlek. Jag använde plywood, som har en rätt slät yta. Jag testade att använda trälim och det funkade bra, men det funkar säker med andra lim också. En pensel är käckt att ha och så klart några utskrivna bilder. Jag kopierade ett par sidor ur en Allers från 50-talet, men man kan ju ta foton eller annat man vill föreviga. Tänk på att bilden blir spegelvänd, så om man har text eller vill att den ska se ut som originalet behöver den spegelvändas vid utskrift.
Börja med att stryka ut limmet jämt över träytan.
Sedan lägger man på bilden med trycket neråt. Jämna ut och pressa över hela ytan, så luftbubblor och ojämnheter försvinner.
Låt torka ordentligt, gärna över natten. Sedan fuktar man ytan och gnubbar försiktigt bort pappret. Ta en liten yta i taget och i flera omgångar. Allt papper ska bort och det kan ta ett tag…
Så här kan det gå om man är otålig och inte låter limmet torka tillräckligt, om man väter för mycket och gnubbar för hårt… Och allt på samma gång då förstås!
Och så här fint blir det om man har tålamod och är lite försiktig!
Jag sandpapprade väldigt lätt över ytan och på kanterna och lackade med klarlack sist av allt.







Det där måste jag prova med. Tack för tipset
Hör gärna av dig om hur det gick! Är alltid nyfiken på vad andra gör! Ha det bra! //yvette
Har du använt bläckstråleskrivare till den här metoden?
Pinsamt, men jag vet faktiskt inte om jag har laser- eller bläckstråleskrivare… Har haft den i väldans massa år. Men jag kollar det när jag är på kontoret nästa gång! Nu ska jag tillbringa resten av veckan i London. Ha det gott!
Bläckstråle!
ÅH! Så bra att jag hittade detta! Jag har hittat samma pyssel på amerkanska sidor och de använder lim(tror jag det är) som är svårt och dyrt att få tag på. Så jag blev väldigt glad när jag såg att du använde vanligt trälim! Min pojkvän vill supergärna testa detta och tjatar på mig hela tiden! Så nu kan vi äntligen testa!
Tack för det