Delta i utlottningen av ett sett med nya tryckbokstäver!
Jag tycker att alla som gillar att pyssla borde ha minst en uppsättning med fina tryckbokstäver, så nu lottar jag ut ett. Bokstäverna är ca 13 mm höga i tryck och settet innehåller bokstäverna A-Z. En liten stämpeldyna i röd-rosa färger medföljer också.
Förutom att stämpla text på kort, så kan man till exempel stämpla på stora stenar, små stenar eller göra tavlor. Ni har säkert massor av andra idéer om hur ni ska använda dem om ni vinner! För att delta i utlottningen behöver du bara svara på en fråga:
Vilket är ditt bästa pysseltips?
Skriv svaret i kommentarsfältet här på bloggen och glöm inte ange ditt namn.
Vinnaren dras söndagen den 29 april kl:18.00.
Lycka till!

Mitt bästa pysseltips är att alltid ha snabbtorkande superlim hemma och att våga använda det när man pysslar. Man vet aldrig när man kan tänkas behöva en liten droppe lim!
Kanonidé! Visst hänger mycket på att man har rätt grejer?
Ah! Eftersom jag älskar att pyssla men sedan ett antal år inte hinner har jag tänkt om; jag gör ett aktivt val att se all tillverkning av inlärningsmaterial till mitt yngsta lilla <3 som pyssel! Då blir det plötlsligt ännu mycket roligare med hennes material. Just nu är det småord som står på tapeten eftersom hon lärt sig läsa! Att stämpla orden här och var istället för att klippa, klistra, laminera etc tycks plötsligt som en kanonidé som jag tänker förverkliga vare sig jag vinner eller inte
)
Låter som en toppenidé! Din lilla kanske också skulle gilla att trycka bokstäver?
Jag har en stor väska med olika fack där alla pyssel saker finns i och fyller på med saker som lim,papper.pennor saxar och stämplar mm.Det är bara att ta väskan och gå över till komisarna och allt är sorterat och klart för en trevlig pyssel kväll.jag har även en mapp med plast fickor där jag förvarar bokmärken,klistermärken,pappersbitar,mm.
Ett present tips är att göra ett album med fotografier och roliga texter om sina föräldrarnas liv en mycket uppskattad present
Åh, vad trevligt det låter med pysselkväll med vänner! Bra förvarings- och presenttips!
Hej Hej! Jag är en pysseltokig tjej! Skulle vara super kul att vinna! Mitt bästa pyssel tips är nog decoupage! Det går göra så otroligt mycket fint med decoupage. Jag gjirde mycket vintage ägg med decoupage i påsk men man kan även göra möbler mm Jag har även gjort kuddar med textil decoupage. Blir super fint! Tack för en bra blogg!
Kram
Alexandra
stjarna_93@hotmail.com
decoupage var längesedan jag gjorde, flera år sedan, men nu blev jag lite sugen på det! tack för påminnelsen!
Hejsan! Tack för en bra blogg och åh så roligt med en utlotting! Mitt tips är att göra Tilda dockor. Det finns materialsatser att köpa på panduro men sen kan man även köpa eget tyg och mixa ihopp en egen docka! De blir såå fina. Jga har gjort 30 st nu.
Ha det bra!
Pernilla
pernillaeriksson1@hotmail.com
ja, de dockorna är så fina! har en kompis som gör sådana, men för mig är det alldeles för pilligt och mycket jobb… tur att det finns andra som gör dem, tex du!
Hej! Anmäler sig s klart gärna. Pyssla är mitt mellannamn. Kram
kul att du vill vara med!
En stor verktygslåda med följande egenskaper:
Den skall vara av plast för viktens skull.
Den skall ha hjul, så att man lätt kan dra den istället för att bära.
Den skall ha många fack med flyttbara mellanväggar så att det är lätt att organisera sina verktyg efter behov.
Den skall ha flera våningar med plats för större verktyg längst ner.
Det gör det lätt att hålla ordning, allt finns på ett ställe och man kan t.o.m. enkelt ta med verktyget ifall man vill pyssla tillsammans med andra
åh, det är så himla bra att ha allt på ett ställe!
Eftersom jag gör mitt papper själv har jag ett tips till alla andra pappersmakare, då pappersmassan ligger i formen ,lägg på en bit av en servett så får du en bakgrund som ser ut att finnas i pappret.Sen vänder du ramen upp och ner på en duk och pressar ur vattnet som vanligt.
Man spar in ett steg i korttillverkningen eftersom bakgrunden är färdig.
Ojämna kanter på servetten tycker jag är snyggast.
Jag har inga bokstäver och skulle faktiskt ha stor användning av don.
låter spännande! har du någon blogg eller bilder så man kan få se pappret du gör?
Jag har ingen egen blogg men har ibland skrivit i bloggen som vårt hantverkskollektiv har. Jag ska fota några kort som jag gjort och lägga in på bloggen. Vi har drivit en butik under många år men vid årsskiftet var vi tvugna att lägga ner den. Vi ”hantverkar” vidare och säljer på andra ställen.
Det kommer jag att skriva om men det blir inte riktigt än. Jag hör av mej så du vet när det händer.
det ser jag fram emot! ha en bra dag!
[...] Kommentarer « Utlottning tryckbokstäver [...]
Jag är ganska dålig på att på bra pyssel, men hittar alltid bra pysselkit på panduro så att jag och min dotter kan pyssla, trots en okunnig mamma. Så mitt pysseltips är färdiga pysselkit från Panduro om man inte har nog med fantasi,
men det är väl ett toppenbra tips! för den som inte hinner, inte vill skaffa massa prylar eller helt enkelt inte har inspiration!
Jag brukar leta efter saker som är ganska fina som inte kostar så mycket och sedan ta hem dem och göra dem personliga. T ex målat om små rislampor från IKEA i olika färger innan de gick ut på balkongen, tagit en tråkig väckarklocka och bytit ut urtavlan + målat visarna. Ett bra sätt att göra sitt hem mer personligt utan att göra av med en förmögenhet
Då får du ju något unikt som ingen annan har, toppen! Har du någon blogg eller bilder på något du gjort om?
[...] Vill du ha ett eget stämpelsett, så var med i min utlottning! [...]
Åh, så fina, de skulle jag behöva, jag har ju börjat pyssla mer och mer nu igen. Jag gjorde det när mina barn var små, men nu när de är stora har jag kommit igång igen. Loppade ljusstakar och fat till kakfat på fot gillar jag, men även att pimpa tändsticksaskar med fina papper/urklipp! Måla loppisfynd är en stor del av mitt pyssel, nu är sprayburken svart för tillfället =) Bokstäverna skulle användas på ett kuddfodral som jag planerar
Jättemysig/fin blogg du har, kram Jenny
tack snälla du! sprayfärg är väl toppen… och kuddfodral låter som en spännande idé! trycka på tyg har jag inte gjort speciellt mycket.
[...] Ikväll kl:18 drar jag vinnaren av settet med tryckbokstäver! Du missar väl inte tävlingen? [...]