Drivveden jag hittade förra veckan har nu genomgått en lite makeover. Bitarna var rätt kompakta och fyrkantiga, så jag kom på vad jag skulle göra med dem!
Jag införskaffade några svarta ljushållare för blockljus och möbeltassar som man spikar fast.
Sedan var det bara att ta fram lilla hammaren (jo, jag har en liten hammare, som passar perfekt för små projekt…) och spika fast tassarna på det som jag bestämde ska bli undersidan. Tassarna gör att drivveden står stadigt och att det inte blir märken eller fukt på ytan som man ställer den på.
Sedan borrade jag hål för att kunna trycka i ljushållaren. Klämde även i lite lim, så den ska sitta fast ordentligt.
Så nu har jag ett par ljusstakar som ser ut så här:
Tror de ska få stå ute på altanen i sommar, men de kan även dyka upp på någon bordsdukning med vita linnedukar och färska blommor eller kanske lite snäckor och stenar… Får nog göra ett gäng till!





Justea ljusstakar!
tackar, tackar!
[...] Occasion Cathrineholm candleholders // How About Orange vintage teacup candles // Hey Gorgeous wood block candleholder // View the Horizon lace candleholder // Post Road Vintage tea tin candles // radmegan Share [...]